Wideofilmowanie, kamerzysta ślubny a współczesne filmy ślubne

Postanowiłem podzielić się spostrzeżeniami na temat różnicy pomiędzy starą szkołą wideofilmowania ślubów, a filmami powstającymi dzisiaj. Utarło się, żeby osobę zajmującą się naszą pracą określano mianem “kamerzysta ślubny”. Wraz z nową modą na krótsze, wielokamerowe nagrania, pojawił się kolejny termin: operator kamery. Można by napisać, że operator kamery to “nowsza wersja” kamerzysty i już. Jednak nie do końca, ponieważ po dziś dzień nadal funkcjonują osoby lub firmy, które proponują wideofilmowanie.

Kamerzysta ślubny, a operator kamery

Oczywiście to, co napiszę nie jest to regułą, bo od każdej reguły są wyjątki, a jest nas dużo na świecie. Przede wszystkim, różnica między kamerzystą ślubnym, a operatorem kamery tkwi w świadomości osoby stojącej za sprzętem filmującym oraz – w mniejszym stopniu – skomplikowaniu obsługi kamery czy aparatu. Kamerzysta ślubny zazwyczaj nie pracuje nad formą, on po prostu uwiecznia i rejestruje, np. panoramując kamerą, od jednej strony do drugiej przez długi czas ujęcia. Takie wideofilmowanie nie wymaga później dużego nakładu pracy w postaci montażu, co przekłada się na długość materiału i ostatecznie film jest „ciężki” do oglądania. Operator kamery myśli o ujęciu, myśli przede wszystkim kadrami i późniejszym montażem filmu. Dzieli akcję na „fragmenty”, tak aby później można było pokazać wszystko, ale ciekawiej i przystępniej. W przeciwieństwie do kamerzysty ślubnego, chce pokazać rzeczy, które ciężko zauważyć gołym okiem. Zwraca uwagę na detale pokazując je w dużym zbliżeniu, lub odwrotnie – pokazuje monumentalność wnętrz, poprzez bardzo szerokie kadry. Aparaty i kamery z wymiennymi obiektywami, stabilizatory obrazu, rejestratory dźwięku to narzędzia, które są dla nas środkami wyrazu artystycznego. Jeśli w sposobie filmowania nie ma myślenia o kadrach, scenach i krzty artyzmu, wystarczy kamera ustawiona na „pół-automacie”, bo przecież ona sama fajnie nagra, prawda? ;)

Proponujemy Państwu wideofilmowanie na terenie Poznania. Zazwyczaj filmujemy na terenie całej Wielkopolski, ale możemy przyjechać do Państwa w dowolne mniejsce w Polsce. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług.

Napisano w emotion studio